Nikdy nejez sám - Keith Ferrazzi

Co vám kniha přinese: Konečně pochopíte, že navazování vztahů a networking jako takový je především o dlouhodobém budování vztahů. Keith Ferrazzi propaguje to, abyste dávali a přestali se koukat na to, co vám z toho kápne. Kniha popisuje život Keitha Ferrazziho, jeho dráhu v marketingu a hlavně jeho životní styl – Budování vztahů

O čem kniha je: Každý by si rád vybudoval sít lidí, kterým může zavolat, oni mu zvednou telefon a pomůžou mu s jeho problémem. Proč se to spoustě lidí nedaří? 

Možná je to proto, že podle Keitha byste neměli sledovat to, co vám z toho kápne a svojí sít si máte vybudovat dříve, než jí budete potřebovat. Všichni Vám neustále tvrdí, že je dobré být na tom správném místě, ale málokoho napadne, že to dobré místo si musí jít hledat. Keith taky vybíral nejlepší místa, kde potká ty lidi, které chce potkat. Velice důležitá věc, kterou Keit zmiňuje je poslouchání druhých. Pokud s někým hovoříte, tak se ho snažte poslouchat a pochopit ho, protože svůj názor znáte, ale jeho nikoliv. Těch rad, které Vám kniha poskytne, je velké množství. Není to lehké vybudovat si sít, ale nic není nemožné, dokazujete jeden z příběhů, které v knize objevíte. Kadeřnice, která ve 40 letech odejde studovat architekturu a nakonec se stane ředitelkou státní organizace, je toho důkazem.

Myslím, že knihu skvěle vystihuje to, co udělal Keithův otec. Byl to obyčejný dělník a chtěl, aby jeho syn byl něco víc. Nevěděl, jak toho docílit a rozhodl se dojít za šéfem šéfa jeho šéfa. Díky tomu získal nakonec Keith stipendium na soukromé škole. Je to o tom nebát se zeptat a jít na to správné místo.

Je mnohem zábavnější dávat a proudit životem, asi i proto neřeší Keith vyváženost Práce/Odpočinek. Pro něj je telefon a večeře životním stylem. Není nutné žít jako Keith Ferrazzi, ale je dobré vědět o jeho umění budování kontaktů!

Zajímavost: V knize jsem se dočetl, že je dobré, pokud chcete vidět více lidí a nemáte čas, pozvat je dohromady na jedno setkání. Přesně to jsem udělal a mělo to úspěch! Stejně tak jsem začal seznamovat navzájem lidi z různých zájmových skupin, ve kterých působím.

Vilém Svoboda