Talent Nerozhoduje - Geoff Colvin

Co vám kniha přinese: Ucelený přehled o tom, jaké faktory lidského snažení ovlivňují úspěch. Kniha se zaměřuje i na aplikování zvyšování výkonnosti ve firmách.

O čem kniha je: Každý z nás četl nějakou tu knihu, kde mu radí, jak uspět. Autor této knihy Geoff Colvin se vrhnul na velké množství materiálů, aby dospěl k tomu, co vede lidi k úspěchu v jejich oboru. Při četbě se setkáte s množstvím zajímavých pokusů a studií, které vyvrací určitou představu lidí o tom, že k úspěchu potřebujete talent. Ted si asi většina z vás navodí představu, že odpovědí je inteligence? Není tomu tak. Žádná kouzelná hůlka jménem talent neexistuje v tom pojetí, jak jí chápeme v dnešním světě. Za vším stojí tvrdá práce a efektivní způsob provedení našeho tréninku.

Správnou odpovědí je tedy efektivní trénink, který Colvin nazývá Promyšlené cvičení. Zdá se to být jednoduché, ale má to spousty zajímavých rysů, které zároveň dávají odpověď na to, proč není úspěšných lidí více. Dozvíte se, že úspěšní lidé sledují jiné věci a i jinak trénují. Je zdě ucelený rozbor různých faktorů úspěchu jako je paměť, inteligence, talent, motivace a znalost oboru. Ke konci se dočteme i to, jak firmy mohou aplikovat tyto poznatky. Některé to dělají a velice mě překvapilo, jak blízko má tato věc k svobodě v práci. Většina firem doslova brání tomu, aby jejich zaměstnanci se stávali úspěšnějšími.

Zajímavost: Učím občas matematiku a docela jsem přemýšlel nad tím, proč někteří mají lepší logické myšlení. Po přečtení knihy jsem svým způsobem pochopil, že celých 18 let života je trénink, který u každého probíhal jinak. Rozdíly jsou pak pochopitelné. 

Co kniha přinesla mě: Lépe chápu, proč jiní lidé uspěli. Naprosto odmítám vinit z vlastních chyb okolí či talent chcete-li. Dozvěděl jsem se velké množství informací, takže si knihu přečtu ještě jednou a udělám si poznámky pro můj další rozvoj. Potvrdilo se mi, že svoboda v práci může přinést velký úspěch, pokud se aplikuje správně.

Vilém Svoboda

Komentáře ke knize

Přidat nový komentář ke knize


Comments